Wczasy na Malcie
 

Zdrowie

 
Publiczna służba zdrowia na Malcie jest bezpłatna i jeśli przed wyjazdem zaopatrzymy się w Europejska Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest wydawana przez NFZ będziemy mogli bez problemu z niej skorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wizyty w prywatnym szpitalu lub gabinecie lekarskim będzie trzeba zapłacić za takie konsultacje czy leczenie. Dlatego też dobrze jest przed wyjazdem wykupić polisę zdrowotną i ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, to pozwoli nam w pełni cieszyć się urlopem nawet jeśli okaże się, że musimy z skorzystać z pomocy lekarskiej.

Nie są też wymagane żadne szczególne szczepienia, w czasie pobytu trzeba tylko jak i w wielu innych krajach przestrzega zasad higieny, pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, korzystać z polecanych restauracji oczywiście w miarę możliwości.

Skiathos_Air_Malta

Transport

 
Malta ma dobrze rozbudowaną sieć komunikacji publicznej w rozsądnych cenach. Kurorty pomiędzy sobą są dobrze skomunikowane, ze stolicy wyspy do pozostałych miast kursują regularne połączenia autobusowe. Jeżeli zależy nam na niezależności to bez problemu można wypożyczyć tutaj auto, ale trzeba pamiętać, że ruch tutaj jest lewostronny.

Do wypożyczenia auta musimy mieć ukończone 25 lat, polskie prawo jazdy jest tutaj honorowane choć jak zawsze międzynarodowe ułatwia wszelką komunikację zarówno w wypożyczalnia, ale też i w kontaktach z policją jeśli się zdarzą.

W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, natomiast w niezabudowanym wynosi ono 80 km/h.

Pomiędzy wyspami można przemieszczać się promami, ale kursują też helikoptery. Wycieczka promem dookoła wyspy to też świetny pomysł na jej dokładne zwiedzenie. Można też wybrać się motorówką, ale to są raczej indywidualnie organizowane przejazdy.

malta

Pamiątki z wakacji

 
A co można kupić na pamiątkę pobytu na Malcie? Z pewnością tradycyjne wyroby z mosiądzu, żelaza czy ceramiki, ale też biżuteria czy dobre wino. Warto też jeśli lubimy rozejrzeć się za wyrobami z koronki. Zakupy takie można zrobić na jednym z wielu targów, które tutaj odbywają się regularnie.

Jeśli chodzi o przewożenie towarów za granicę to obowiązują to normy i ograniczenia stosowane w Unii Europejskiej, co pozwala przewieźć na przykład 90 l wina, 20 l mocniejszego alkoholu czy 200 sztuk cygar.

Kuchnia maltańska

 
Jest typowo śródziemnomorska, ale tak jak historia Malty jest wielokulturowa, tak w kuchni widać w niej wpływy włoskie, tureckie i angielskie. Typowo angielskie danie czyli ryba z frytkami – fish and chips – nie jest tutaj niczym niezwykłym, tak samo jak kebab czy hamburgery, pizza i spaghetti. Nie brakuje też potraw czysto maltańskich i tych warto poszukać i spróbować, na przykład:

  • Maltese_TimpanaRoss il-Forn – zapiekany ryż z mięsem, serem i dodatkiem szafranu
  • Aljotta – czyli zupa rybna z kawałkami ryby z przecierem pomidorowym, czosnkiem i ziołami
  • Mqarrun il-Forn – to z kolei makaron zapiekany z mięsem w sosie bolońskim, jajkami, groszkiem i bekonem
  • Timpana – gotowany makaron zapiekany w sosie pomidorowym z mielonej wołowiną, jajkami i serem

Wielbiciele owoców morza będą tutaj szczęśliwi, potrawy z nich są tutaj bardzo popularne i jeśi mamy ochotę możemy na jeść na niemal każdy posiłek.

Malta znana jest również z win, te najbardziej znane to Lachryma Vitis i Marsovin.