Wyspa Gozo to oaza ciszy i spokoju, niewiele tu hoteli czy pensjonatów, turyści spędzają tutaj czas raczej na jednodniowych wycieczkach, natomiast rdzenni mieszkańcy chętnie spędzają tu swoje urlopy z dala od zgiełku obleganej turystycznie Malty.

Wyspa Gozo ma powierzchnię 67km2 i  leży 6 km od Malty w kierunku północno – zachodnim. W sezonie letnim co 45 minut kursują promy, którymi można dotrzeć na Gozo, podróż trwa około pół godziny. Wybrzeże wyspy to klify, urocze zatoczki a pomiędzy wapiennymi skałami królują przepiękne oleandry. Niezwykłe są wystające z morza groty Lazurowe Okno, Carolina Grotto, Xerri’s Grotto a także Calypso’s Cave nad Zatoką Ramla, gdzie według mitów zatrzymał się Odyseusz zwabiony przez nimfę Kalipso.

Atrakcje Gozo, drugiej co do wielkości wyspy Malty

Co warto zobaczyć na wyspie Gozo? Jedną z ciekawszych atrakcji jest cytadela Gran Castello znajdująca się w stolicy wyspy – Victorii. Budowla ta przez wiele lat była rozbudowywana, a jej zadaniem była ochrona wszystkich mieszkańców wyspy w jej murach. Kolejną atrakcją są megalityczne świątynie Tarxien Temples, które powstały między 3600 a 2500 r. p.n.e. Jest to przykład najstarszych tego typu budowli, ale niestety ich przeznaczenie nadal pozostaje w sferze domysłów i spekulacji. W miejscowościach Ta’Hagrat i Skorba znajdują się najstarsze tego typu świątynie, natomiast w Ggantiji te najlepiej zachowane.

Niezwykła jest świątynia w Xaghra, którą nazywa się Świątynią Gigantów ze względu na długość kamiennych bloków, które mają do 8 metrów. Badania pokazują, że ściany światyni były pomalowane spiralnymi czerwonymi wzorami. W niedalekiej odległości sąteż jaskinie – grobowce pochodzące z tego samego okresu.

Na Gozo jak i na całym archipelagu nie brakuje katolickich świątyń, jest ich tutaj aż 22. Najważniejszym miejscem kultu jest neoromańskie sanktuarium Ta’Pinu. Mieszkanka wyspy Carmena Grima, gdy szła do domu usłyszała głos, który kazał jej wejść do lezącej w pobliżu kaplicy. Podobny głos słyszeli też mieszkańcy miasta Gharb. Później odnotowano kilka cudownych ozdrowień, wyspę ominęła też zaraza, która dotkliwie zdziesiątkowała mieszkańców Malty. Zostało to uznane za cud i od tego momentu rozpoczęły się pielgrzymki. Dzięki datkom wiernych można było rozbudować kaplicę, która z czasem stała się okazałą świątynią, w 1932 roku papież nadał kościołowi rangę bazyliki. Z kolei kościół w Xewkija jest tak duży, że może zmieścić 3000 wiernych a wzorowany jest na weneckiej Santa Maria della Salute.

W czasie wycieczki po Gozo warto też pojechać do wioski rybackiej Marsalforn, gdzie podobno zatrzymał się św. Paweł wracający z Malty do Rzymu. Dziś to popularny kurort turystyczny. Ciche zatoczki takie jak w wiosce Xlendi pozwalają odzyskać siły i miło spędzić czas. Tutaj jak w wielu innych miejscach można też zwiedzać bizantyjskie grobowce czy siedemnastowieczną wieżę.