Birgu jest miastem położonym w środkowo-wschodniej części Malty. Wraz z dwoma innymi miastami, Isla i Bormla, tworzą wyjątkowe maltańskie trójmiasto, które stanowi obowiązkowy punkt turystyczny na mapie całej wyspy. Miasta te dyskretnie przechodzące jedno w drugie, natomiast każde z nich posiada swój wyjątkowy charakter i nastrój.

Miasto Birgu położone jest we wschodniej części wyspy i stanowi ważny ośrodek stoczniowy. Położone jest pomiędzy dwoma zatokami Kalkara i Dockyard. Miasto posiada industrialno-przemysłowy charakter przeplatany z tradycyjną, maltańską architekturą. Birgu posiada również drugą nazwę, Vittoriosa, co oznacza miasto niepokonane, zwycięskie. Położone jest ono w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, gdzie panują bardzo łagodne zimy i długie ciepłe lata.

Co warto zobaczyć będąc w Birgu?

 

Maltańskie wakacje powinniśmy zacząć od zwiedzania licznych zabytków z czasów panowania joannitów. Zobaczyć powinniśmy przede wszystkim Fort św. Anioła, który, zbudowany w czasach średniowiecznych, stanowił eksterytorialną posiadłość Suwerennego Zakonu Maltańskiego oraz główną jego kwaterę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w roku 1565. Kolejną atrakcją turystyczną, godną polecenia jest Pałac Inkwizytorów, znany również pod nazwą Palazzo del Sant’Officio. Pierwotnie był siedzibą sądu, lecz zmieniana przez wieki architektura sprawiła, że niewiele pozostało z jego początkowego wyglądu. Będąc w Pałacu warto odwiedzić muzeum marinistyczne. Miasto Birgu jest otoczone murami miejskimi od strony lądu, które również stanowią jego walor turystyczny.

Z ciekawostek warto odnotować, iż mury miejskie oraz liczne fortyfikacje odegrały ważną rolę w historii miasta Vittoriosa. Imperium Osmańskie, atakujące miasto Birgu, dzięki heroicznej walce maltańczyków i odpowiedniemu przygotowaniu miasta, poniosło podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 r. sromotną porażkę. Zahamowało to ich dalszą ekspansję wgłąb kontynentu i podbój kolejnych europejskich państw. Dla upamiętnienia tego wydarzenia miasto Birgu zostało przemianowane na Vittoriosę.

Jeśli podczas swoich wakacyjnych podróży chcemy poznać kulturę oraz historię danego państwa, warto odwiedzić Birgu na Malcie. Pełne ciekawych zakątków miasto z pewnością na długo zostanie w pamięci.