Malta (https://www.facebook.com/visitmalta), chociaż jest jednym z najmniejszych państw świata ma wiele do zaoferowania podróżnikom i turystom. Zwiedzanie warto zacząć od stolicy – La Valletty. To niezwykłe miasto powstało na pamiątkę odparcia ataku wojsk tureckich na wyspę. Zostało nazwane na cześć założyciela miasta, mistrza zakonu joannitów, Jean’a de La Vallette.

Zwiedzanie stolicy Malty

Jeśli fascynuje nas historia, zwiedzanie Valletty może zająć kilka dni, naprawdę jest tutaj co oglądać. Wędrówkę można zacząć od Narodowego Muzeum Archeologicznego, w którego zasobach są całe kolekcje ceramiki, rzeźb, narzędzi i innych przedmiotów świadczących o historii tego miejsca.

Dużą atrakcję stanowi Pałac Wielkich Mistrzów, który został zbudowany w XVI wieku i był siedzibą wielkich mistrzów do momentu opanowania wyspy przez wojska Napoleona. Za czasów protektoratu brytyjskiego było on siedzibą gubernatora a obecnie prezydenta wyspy i parlamentu. Przed pałacem można obejrzeć zmianę warty, wnętrze też jest udostępnione do zwiedzania, ściany zdobią sceny z historii zakonu, wiszą tez portrety wielkich mistrzów zakonnych, warta obejrzenia jest też kolekcja zgromadzonej tu broni.

Kolejny budynek wart poświęcenia mu czasu to katedra św. Jana, została ona zbudowana w latach 1573-1577 z przeznaczeniem na główną siedzibę rycerzy zakonu św. Jana. Z zewnątrz budynek przypomina twierdzę, natomiast wnętrze ocieka przepychem baroku. To właśnie w tej katedrze można podziwiać słynne dzieło Caravaggia – „Ścięcie św. Jana”.

Niezwykły jest też pochodzący z XVI wieku pałac Casa Rocca Piccola. Jest to obiekt prywatny, ale właściciele udostępniają do zwiedzania. Wewnątrz jest bogata kolekcje dzieł sztuki i mebli pochodzących od XVI do XVIII wieku.

W czasie wędrówek po La Valletta warto wybrać się do fortu St. Elmo, na terenie którego odbywa się parada gwardii, która ilustruje w jaki sposób wyglądała obrona wyspy przed wojskami tureckimi. Podczas pokazu odgrywane są sceny walki, ćwiczenia, sceny z życia fortu.

Czas na wypoczynek…

Gdy już zmęczą nas wędrówki szlakami zabytków można spacerować główną ulicą Republic Street, która jest deptakiem lub skręcić w boczne uliczki i podziwiać niezwykłą architekturę kamienic czy odpocząć w jednej z wielu kawiarenek.