Malta przyciąga turystów nie tylko na Vallettę czy Gozo, ale również na mniejsze wysepki całego archipelagu. Warto poznać je wszystkie by mieć ogólny pogląd na to niezwykłe państwo. Od czego więc zacząć wakacyjne zwiedzanie Malty? Sprawdźmy…

Mdina, Comino i inne atrakcje Malty

Jednym z bardziej popularnych miejsc jest dawna stolica Malty – Mdina. Jej znak rozpoznawczy to kręte, wąskie uliczki, które są idealne do długich spacerów. W czasie wędrówek koniecznie trzeba zajrzeć do katedry św. Pawła, gdzie znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny, którego autorem podobno jest św. Łukasz. Ciekawe są zegary na wieżach kościoła, jeden z nich pokazuje godziny i minuty a drugi dni i miesiące. Jeśli lubimy zwiedzać muzea to koniecznie trzeba zajrzeć do mieszącego sę w pobliżu Muzeum Katedralnego, w którego zbiorach są między innymi dzieła Albrechta Dürera.

Comino to trzecia co do wielkości i najmniejsza z zamieszkanych wysp archipelagu, leży w połowie drogi między Maltą a Gozo. Jej znak rozpoznawczy to Błękitna Laguna z krystalicznie czystą wodą, białym piaskiem, idealne miejsce do pływania i nurkowania. Wyspa na stałe jest zamieszkana tylko przez rodzinę czteroosobową, która prowadzi luksusowy tutejszy hotel. W odległości 100 m od Comino leży najmniejsza niezamieszkana wyspa Cominotto.

Wyspy św. Pawła są również niezamieszkane, a swoją nazwę zawdzięczają temu, że wracający z Rzymu św. Paweł rozbił się u ich brzegu (warto sprawdzić: Włochy wczasy w portalu Wlochy.pl). Na jednej z nich stoi posąg przedstawiający św. Pawła. Wyspy te znajdują się na trasie pielgrzymek organizowanych na Maltę.

Wyspa Filfla jest również niezamieszkana, leży 5 km w kierunku południowym od Malty, znajduje się tutaj rezerwat przyrody. Malta i sąsiadująca z nią wyspa Gozo to też miejsca, w których są pozostałości megalitycznych świątyń przeznaczenia, których do tej pory nie udało się wyjaśnić. Najbardziej znana to Hypogeum, nazywane także świątynią Hal Saflieni.