Malta – cudowna wyspa na środku morza
Malta [visitmalta.com] leży na Morzu Śródziemnym pomiędzy Afryką Północną a Sycylią. W skład archipelagu maltańskiego wchodzą wyspy Malta, Gozo, Comino, Cominotto, dwie wyspy św. Pawła i Filfla, łączna ich powierzchnia to 316 km2, największa jest Malta, ma długość 27 km.
Klimat panuje tu podzwrotnikowy i śródziemnomorski, co powoduje, że dobre warunki do spędzenia tu urlopu panują tu praktycznie przez cały rok. W lecie jest słonecznie i gorąco, temperatury osiągają 26 stopni, w sierpniu dochodzą do 30. Zimą są znacząco niższe, średnia temperatury wynosi 14 stopni, wówczas też występują opady deszczu, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjazdu. Optymalne temperatury dla osób, które źle znoszą upały są tutaj wiosną lub jesienią.
Na wyspę można dostać się samolotem, średnio lot trwa około 2,5 godziny. Można też przypłynąć promem z Sycylii.
Malta dzięki swojemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych od dawna była obiektem pożądania równych krajów. Jej mieszkańcy są potomkami Arabów, Fenicjan, Francuzów, co najlepiej widać a raczej słychać w gardłowym języku, który ma wiele zapożyczeń z włoskiego, francuskiego. Do 1964 roku kraj pozostawał pod panowaniem Anglików, co pozostawiło ślady w ruchu samochodowym, jeździ się tu lewą stroną a język angielski obok maltańskiego jest językiem urzędowym. Z racji tego, że Malta pozostawała też pod wpływami Francji i Włoch wielu mieszkańców zna również te języki więc możliwości porozumiewania się jest wiele.
Obecnie jest to republika, w której władzę wykonawczą sprawuje rząd i prezydent, którego wybiera parlament sprawujący władzę ustawodawczą.
Od 2004 roku jest też członkiem Unii Europejskiej, dzięki czemu polskim turystom wystarczy tylko dowód osobisty, aby wybrać się tam na wakacje [więcej info o Malcie: https://www.travelplanet.pl/wakacje/malta/].
Walutą obowiązującą tutaj jest euro.
Miejsce gdzie historia odcisnęła ogromne piętno…
Historia Malty sięga 5000 lat p. n.e., kiedy tutaj przybyli pierwsi osadnicy z Sycylii. Wyspa była we władaniu Fenicjan, potem przejęli ją Kartagińczycy a w III w. p.n.e. władzę nad wyspą przejęli Rzymianie. Chrześcijaństwo tutaj pojawiło się wraz z św. Pawłem Apostołem, który w I w. n.e. rozbił się u brzegów Malty.
W IX w. rządy przejęli Arabowie, by w XI w. ustąpić Normanom. Cesarz Karol V w 1530 roku przekazał wyspę joanitom nazywanym później kawalerami maltańskimi, którzy trzydzieści pięć lat później wraz tutejszą ludnością skutecznie odparli atak turecki na wyspę. To niezwykłe wydarzenie zostało uczczone wybudowaniem miasta Valetta – późniejszej stolicy wyspy, a nazwanej na cześć Wielkiego Mistrza Jeana Parisot de la Valletta.
To nie koniec burzliwej historii wyspy, bo w 1798 roku wojska francuskie pod wodzą Napoleona Bonaparte zdobyły wyspę, ale wyniku powstania mieszkańców musieli się wycofać. Postanowieniem kongresu wiedeńskiego z lat 1814-1815 Malta stała się kolonią brytyjską i pozostawała po wpływem Brytyjczyków do 1964 roku, kiedy to uzyskała niepodległość. W roku 1974 została proklamowana Republika Malty.
Mieszkańcy Malty są bardzo religijni, 98% kraju stanowią katolicy. N każdym kroku można tu spotkać kościoły, kapliczki i figury świętych.
Trzeba o tym pamiętać szczególnie przy zwiedzaniu kościołów i odpowiednio się ubierać.