Polskie Trójmiasto ma swoje odzwierciedlenie również na Malcie, dlatego wybierając ten kierunek podróży, w łatwy sposób można odwiedzić trzy, położone blisko siebie osady – Birgu, Bormla i Isla (Senglea) – każda pełna uroku i podbijająca serca turystów. Na czym jednak się skupić, pozostając i kwaterując się w Senglei?

Wakacje na Malcie, a więc także i w Senglei można zaplanować o każdej porze roku. Niewielki współczynnik opadów atmosferycznych, duże nasłonecznienie, a także sprzyjające temperatury, wahające się od 17 do 32 stopni sprzyjają wycieczkom jak i wypoczywaniu w pięknych okolicznościach przyrody i krajobrazu. Skupiając swoje zakwaterowanie w okolicach Isli, można być pewnym, że jest to doskonała baza wypadowa do innych, atrakcyjnych miejscowości, w tym stolicy – Valletty. Sprzyjająca komunikacja miejska w postaci autobusów daje możliwości swobodnego podróżowania po wyspie za niewielkie pieniądze, dlatego nie ma konieczności wynajmowania samochodu.

„Civitas Invicta” czyli „Niezdobyte Miasto”, bo tak zwykło się nazywać Islę, odznacza się monumentalnymi fortyfikacjami, które niegdyś chroniły osadę przed najazdem, które mogłoby nadciągnąć z zatoki, a dziś stanowią niezwykłą kreację architektury i zabytków. Zwiedzanie miasta w ciągu dnia nie jest kłopotliwe, ponieważ wszystko mieści się w „zasięgu ręki” i każdą drogę, z łatwością można pokonać pieszo. Kiedy jednak słońce schodzi ku zachodowi, wieczór odsłania romantyczną stronę miejscowości, która urzeka. Oświetlone kamieniczki i wąskie uliczki między nimi dają niecodzienny wygląd, pełen tajemnicy i nostalgii.

Wizytówką Senglei jest urocza bazylika z figurą Matki Boskiej, zwanej Bombiną, gdzie tłumy turystów lubią oddać się ciszy i zadumie, które skupiają myśli. Pełnym uroku i z pewnością najpopularniejszym miejscem w Isli jest park, wypełniony kamiennymi krużgankami, oraz soczystą, zieloną roślinnością. Na końcu „cypla” tego miejskiego skweru można znaleźć urzekający widok na całą zatokę, oraz sąsiadujące Vittoriosę i Vallettę, a także stanąć i zrobić sobie zdjęcie przy charakterystycznej bartyzanie z symbolicznymi płaskorzeźbami.

Senglea urzeka swoim romantyzmem i jednocześnie bijącą siłą miasta. Znaleźć tam można niecodzienny styl, a tętniące historycznymi wydarzeniami mury fortyfikacji sprawiają, że odnaleźć można wiele, ciekawych i nieodkrytych dotąd tajemnic.