Malta to przepiękna wyspa, która ulokowana jest na południu Europy i zachwyca mieszkańców oraz podróżników aż 300 dniami, w których pięknie świecie słońce. Można tu więc odpoczywać i cieszyć się przeróżnymi atrakcjami przez cały rok. Wiele jest tu bowiem do zwiedzenia. Jednym z magicznych zakątków jest niewątpliwie kompleks świątyń megalitycznych w Mnajdra.

Co warto wiedzieć o kompleksie świątyń w Mnajdra?

 

Malta skrywa w sobie około kilkadziesiąt niezwykle starych budowli kamiennych, a właściwie najstarszych na całym świecie. Do nich należą także świątynie megalityczne czekające w Mnajdra. Są one dużo starsze niż Stonehenge czy piramidy, które można podziwiać w Ameryce i Egipcie.

Co jest niezwykle interesujące – do tej pory nie udało się ustalić do czego służyły ani jak powstały. Te megalityczne struktury bowiem są stworzone z ogromnych bloków piaskowca – niektóre z nich ważą po 20 ton i mają po 6 metrów wysokości.

Jest kilka hipotez dotyczących powstania tych budowli – można je poznać dzięki filmowi, który wyświetlany jest w kompleksie świątyń w Mnajdra. By zobaczyć film należy zakupić bilet, w cenie którego jest także wstęp do niedużego muzeum. Można w nim zobaczyć artefakty, które odnaleziono w świątyniach, a także poznać nieco geologię tego miejsca.

Zwiedzanie megalitycznych struktur znajdujących się w Mnajdrze to niezwykłe doświadczenie. Ich rozmiar jest niebywały, a energia wewnątrz – wyjątkowa. Świątynie te ukazują geniusz twórców, a ich ulokowanie zapiera dech w piersiach. Położone są one na wybrzeżu wśród skał i kwiatów. Kompleks ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1992 roku jak najstarsze tego typu budowle na świecie.

Świątynie w Manjdra to niezwykłe zjawisko. Ich powstanie zostało szczegółowo przemyślane. W ich wnętrzu można podziwiać niezwykle bogate ornamenty, które zostały wykute w skale, a otacza je park archeologiczny, który ma na celu pomóc w ochronie budowli. Będąc na Malcie koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce.